Získejte 5 % slevu
pro registrované zákazníky
question
Sleva pro členy Herold klubu
| EUR
phone+420 313 512 633 nebo nám napište (Po-Pá: 07-15h)
Získejte 5 % slevu pro registrované zákazníky question
Sleva pro členy Herold klubu

Chystáte se na Vaši první zabijačku?

Víte, jaké nejzákladnější vybavení nesmí na zabijačce chybět?

Připravili jsme pro vás stručný seznam potřeb, bez kterých se rozhodně neobejdete při domácí porážce prasete. Předpokládáme, že si na první zabijačku pozvete řeznického mistra, který své vybavení samozřejmě má, ale nemůže si s sebou brát všechno. Nejlepší je naplánovat si termín zabijačky a s přípravou začít včas tak, abyste si zajistili potřebné věci předem, nezapomeňte se také domluvit na termínu porážky i s řezníkem. Nejvhodnějším obdobím pro domácí zabijačku je chladné a suché počasí s teplotami v rozmezí 5 až 12 °C. Tradičně proto zabijačkové období začíná v prosinci a trvá až do masopustního úterý před Velikonocemi.

Jako první si připravte prostory, kde se bude provádět porážka a vykrvení prasete a kde budete prasátko po zabití pařit a zbavovat štětin. K paření prasete vám nesmí chybět dřevěné necky. Dále si připravte trojnožku s rozporkou, která vám poslouží k zavěšení prasete za nohy. Budete potřebovat i několik kbelíků, lavorů a nádobí na vaření.

Řeznická kolébka v praxi

S řeznickou kolébkou si krájení vnitřností na malé kousky rozhodně usnadníte. Nůž, mlýnek, vál, ale i řeznická zástěra by Vám při domácí zabijačce určitě neměly chybět.

S dalším prostorem počítejte na výrobu zabijačkových pochoutek. Na vaření se vám bude hodit kotel nebo opravdu hodně velké hrnce a více sporáků nebo výkonných vařičů. Ideální je kotel, tzv. pařák, ve kterém můžete vařit maso na ovar, jitrnice nebo tlačenky.  Nezapomeňte si nachystat také dostatečné velký stůl, prkénka na krájení a řeznický vál, na kterém bude řezník nejdříve bourat maso a poté se využije na výrobu zabijačkových specialit.

Zabijačkové pochoutky, jelita a jitrnice

Tradiční česká zabíjačka není jenom o bourání masa, ale také o výrobě zabíjačkových pochoutek.

Řezník, kterého si chcete na zabijačku objednat, by měl mít ve výbavě jateční pistoli, sekáček na maso, ostré nože a ocílku, pilku na kosti, kolébku na krájení, řeznický zvonek na oškrábání štětin a také dobrou náladu.

A jaké další pomůcky by vám dále neměly chybět na domácí zabijačce? Níže najdete seznam pomůcek a nebudete-li si jisti, zda máte vše správně nachystané, domluvte se před zabijačkou s řezníkem, který vám určitě rád upřesní, co je třeba ještě udělat a zajistit.

Pomůcky, který by neměly na zabijačce chybět 

 

Mlýnek na maso i jako plnička klobás

Mlýnek na maso lze s pomocí speciálních nástavců použít i jako plničku na jitrnice, jelita a klobásy.

A na co dále nezapomenout 

  • cibule a česnek
  • koření – pepř, nové koření, bobkový list, majoránka, kmín (někdo přidává od výrobků zázvor, papriku nebo tymián)
  • špejle
  • přírodní střeva – doporučujeme zakoupit již opraná a kalibrovaná střeva, ušetříte si tak spoustu nevábné práce, na výrobu jitrnic a jelit doporučujeme vepřová střeva, nejlépe v kalibru 34/36 mm, na tlačenku pak třeba hovězí deník
  • umělá střeva - můžete použít na tlačenku, prejt a sádlo
  • sůl
  • kroupy
  • domácí buchtu, nebo strouhanku
  • hořčici a křen
  • chléb

Připravte si také dostatek hadrů a utěrek na utírání mastnoty a zkontrolujte, zda máte připravené sáčky na balení masa a vyklizený mrazák, ať máte maso a pochoutky kam ukládat.

A nezapomeňte si k rukám pozvat pomocníky. Říkává se, že "prase má nejvíce příbuzných“, tak se nezdráhejte a zapojte je do práce, sotva se vám mezi dveřmi zmíní o možné výslužce, protože zadarmo ani kuře nehrabe a kdo jitrnice chce, musí ruku k dílu přiložiti.

Přejeme vám úspěšnou domácí zabijačku, mnoho radosti a dobrou chuť. 

Kompletní sortiment potřeb pro domácí zabijačku najdete ZDE

Zpět na výpis
arrow-up
Čekejte prosím...